Kako se AHAs in BHAs razlikujejo v svojih učinkih na kožo?

V tem članku

Alfa-hidroksi kisline (AHAs) in beta-hidroksi kisline (BHAs) so znane v industriji nege kože zaradi svojih lastnosti luščenja. Čeprav se oba tipa hidroksi kislin uporabljata za odstranjevanje odmrlih kožnih celic, se bistveno razlikujeta v svojem delovanju in koristih. AHAs, vključno z glikolno, mlečno in mandelično kislino, so topne v vodi in delujejo predvsem na površini kože. Znane so po svojih proti staranju koristih, kot so zmanjšanje drobnih linij in izboljšanje teksture ter tona kože. Po drugi strani pa so BHAs, s salicilno kislino kot najbolj izstopajočo, topne v olju. Prodirajo globlje v kožo, zaradi česar so učinkovitejše za zdravljenje aken in uravnavanje olja. Razumevanje teh razlik je ključno za izbiro pravih izdelkov za nego kože za vaše potrebe.

HITRA DEJSTVA

Ključna ideja:
AHAs in BHAs sta oba učinkovita eksfolianta, vendar se razlikujeta v prodoru v kožo in ciljnih težavah.
Popularne sestavine:
AHAs: Glikolna kislina, mlečna kislina, mandelična kislina BHAs: Salicilna kislina
Potencialna dobrobit:
AHAs: Svetlenje kože, spodbujanje proizvodnje kolagena, zmanjšanje hiperpigmentacije BHAs: Zdravljenje aken, zmanjšanje mastnosti, zmanjšanje videza por
Apliciranje:
Nanašajte po navodilih v serumih, tonikih ali čistilih. Začnite z manjšo pogostostjo in povečujte, kot je tolerirano.

Nasveti strokovnjakov

Po mnenju dr. Elyse Love, certificirane dermatologinje in svetovalke na Skincare.com, AHAs lahko prodrejo v najvišje plasti kože, vplivajoč na najgloblje plasti rožene plasti. To pomaga pri glajenju kože in tanjšanju stratum corneuma, kar koristi dehidrirani koži. AHAs tudi oslabijo ionske vezi med kožnimi celicami, olajšujejo luščenje, kar lahko izboljša ton kože in zmanjša hiperpigmentacijo (Qyral).

BHAs, kot je salicilna kislina, delujejo drugače. Ker so topne v maščobah, se lahko lažje absorbirajo v kožo in delujejo globlje kot AHAs. Salicilna kislina cilja na proizvodnjo sebuma tako, da moti proteinsko pot SREBP-1 v lojnicah, kar zmanjšuje proizvodnjo olja. Prav tako zavira celično regulacijsko pot NF-kB, ki nadzira vnetne odzive, kar jo naredi učinkovito proti aknam (Qyral).

Pomembno je razumeti, da tako AHAs kot BHAs naredijo kožo bolj občutljivo na sonce, zato je uporaba SPF nujna (Skincare.com). Poleg tega dr. Love svetuje proti mešanju AHAs ali BHAs z retinoli, retinoidi ali vitaminom C brez strokovnega nadzora zaradi povečanega tveganja za draženje kože.

Vprašanja in odgovori

Ali lahko AHAs in BHAs uporabljamo skupaj v negi kože?

Da, AHAs in BHAs se lahko kombinirata v negi kože, vendar je pomembno, da to počnete previdno, da se izognete draženju. Tarčijo različne plasti kože in lahko nudijo dopolnilne koristi, če se pravilno uporabljajo.

Kako pogosto je treba uporabljati AHAs in BHAs?

Pogostost uporabe AHAs in BHAs je odvisna od vašega tipa kože in tolerance. Začnite z enkrat ali dvakrat na teden in postopoma povečujte, kot se vaša koža prilagaja, vedno pa pazite na znake draženja.

So AHAs ali BHAs boljši za občutljivo kožo?

Za občutljivo kožo se pogosto priporoča mandeljska kislina (vrsta AHA), zaradi večjih molekul in nežnejšega učinka. BHAs so včasih premočni za tipe občutljive kože.

Biologique Recherche Losion MC 110 N°1

V svetu vrhunske kozmetike redko kateri izdelek vzbudi toliko pozornosti kot Biologique Recherche Lotion MC 110 N°1. Ta razkošna losjon obljublja, da bo oživil kožo z učvrstitvijo drobnih gubic in […]

Zaključek

Čeprav sta tako AHA kot BHA učinkovita za piling kože in izboljšanje njenega videza, se njuni učinki razlikujejo glede na topnost, globino delovanja in ciljane težave s kožo. AHA delujejo bolj na površini in nudijo koristi proti staranju, medtem ko BHA prodrejo globlje in so bolj primerni za kožo nagnjeno k aknam in mastno kožo. Pomembno je izbrati pravo vrsto kisline glede na vaš tip kože in specifične težave ter vedno uporabiti zaščito pred soncem, ko uporabljate te izdelke.

Viri

https://www.skincare.com/expert-advice/skin-care-advice/aha-vs-bha
https://en.wikipedia.org/wiki/Sterol_regulatory_element-binding_protein_1